Menu

Dzień Europejski – podsumowanie projektu!

November 21, 2017 - Europejskie podróże...
Dzień Europejski – podsumowanie projektu!

20 listopada 2017 r. Dniem Europejskim nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie zakończyli realizację projektu pt. “Europejskie podróże po wiedzę i doświadczenie zawodowe – staże zagraniczne” realizowanego w ramach Erasmus+ (programu Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020). W ramach projektu trzy grupy uczniów i nauczycieli mogły odbywać trzytygodniowe staże (uczniowie), job shadowing (nauczyciele) we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Nowe doświadczenia zawodowe zdobywali uczniowie kształcący się w zawodach: kucharz, technik żywienia i usług gastronomicznych, cukiernik, technik usług fryzjerskich oraz fryzjer, a także nauczyciele. Europejskie podróże zaprowadziły stażystów i nauczycieli do hiszpańskich, włoskich i portugalskich restauracji, cukierni i salonów fryzjerskich, w których zdobywali wiedzę, umiejętności i doświadczenie zawodowe, jakich nie zdołaliby opanować w czasie nauki w szkole. Zagraniczni restauratorzy i cukiernicy byli dla stażystów mistrzami odkrywającymi tajemnice i arkana kuchni swojego kraju. W trakcie pracy zarówno uczniowie jak i nauczyciele stykali się z produktami kulinarnymi mało znanymi w Polsce, z których sporządzali niecodzienne, regionalne potrawy. Część z nich poznała sposoby produkcji wyrobów cukierniczych typowych dla włoskiej branży cukierniczej. Natomiast adepci fryzjerstwa zdobyli bardzo cenne doświadczenie zawodowe i wiedzę na temat specyfiki poszczególnych stanowisk pracy i odmiennych od polskich standardów wykonywania usług fryzjerskich. Poza fryzjerstwem uczniowie intereaujący się sztuką barberingu mogli doskonalić swoje umiejętności również w tym kierunku!

Stażyści w wolnym od pracy czasie zwiedzili wiele miast i miasteczek. Zobaczyli piękne, niepowtarzalne miejsca i zabytki, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z zagranicznych staży oprócz nowych przyjaźni i niezapomnianych wrażeń uczniowie przywieźli także dokumenty potwierdzające zdobyte umiejętności i wiedzę, takie jak: certyfikat zawodowy, dokument Europass Mobilność, i certyfikat językowy. Natomiast grupa odbywająca staże w Hiszpanii otrzymała dodatkowo certyfikat z warsztatów zorganizowanych przez The Centre for Interpretation of the Olive Oil and Olive Grove w Ubedzie. W trakcie warsztatów uczniowie poznali nie tylko proces powstawania oliwy i podstawowe rodzaje oliwy, ale także nauczyli się rozpoznawać rodzaj oliwy i jej właściwości metodą organoleptyczną (węch i smak).

W zagranicznych stażach uczestniczyli również nauczyciele ZSP Nr 2 w Krośnie, którzy są otwarci na nowe doświadczenia i wiedzę zawodową. Swoją postawą urzeczywistniają ideę uczenia się przez całe życie i niewątpliwie stanowią wzór do naśladowania dla uczniów oraz koleżanek i kolegów nauczycieli.

To między innymi oni byli organizatorami Dnia Europejskiego, który stanowił podsumowanie re-alizowanego w szkole projektu. Uroczystość uświetnili swoją obecnością następujący goście: Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna, Bronisław Baran- Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, Ing. Jaroslav Zatloukal – Ředitel školy Střední škola průmyslová, hotelová a zdravotnická Uherské Hradiště, Ing. Monika Malinova – Zástupce ředitele školy, Stanisław Kuchta – Sredna Odborna Skola Podnikania Presov, Marica Vaverkowa – Sredna Odborna Skola Podnikania Presov, Beata Drzyzga – Rada Rodziców, Andrzej Józefczyk- Nowe Podkarpacie, Bieszczad Daniel- Wydział Promocji i Turystyki, Anna Kijek – Cukiernia „Ania”, Barbara Wolińska-Węklar – Salon Kosmetyczno-Fryzjerski Laura, Ewa Rygiel – Zespół Szkół w Węglówce, Węglówka 81, 38-420 Korczyna, Robert Guzik – MZSzOI, Elżbieta Trybus – zastępca dyrektora Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1, Marek Kiełtyka – Starszy Cechu Rzemiosł Różnych, Wiesława Sajdak – Podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych, Marta Urbanowicz – Matelowska – kierownik biura Cechu Rzemiosł Różnych, Adam Buczyński, Dorota Wais – przedstawiciele OHP, Anna Patejuk – tłumacz.

Nauczyciele i uczniowie przygotowali dla zaproszonych gości oraz całej społeczności szkolnej pokaz fryzur i makijażu oraz potrawy kuchni włoskiej, hiszpańskiej i portugalskiej, takie jak: lazania, pizza, sałatka z krewetek z sosem z limonki, tiramisu, delikatny sernik z ricottą i malinami, paella, gazpacho, tapenada, oliwki w cieście, churros, zupa krem ogród warzywny, ośmiornica grillowana, dorsz zapiekany, pasteis de bellem po portugalsku. Impreza ta stanowiła wspaniałą okazję do tego, aby nauczyciele i uczniowie, którzy odbyli staże zagraniczne mogli podzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Kilka dni wcześniej nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali turniej piłki siatkowej drużyn mieszanych. W zmaganiach sportowych zmierzyły się drużyny reprezentujące kraje, w których młodzież odbywała staże tj. Hiszpanię, Portugalię, Włochy oraz drużyna reprezentująca Polskę. Zawody rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Uwieńczeniem Dnia Europejskiego była degustacja tradycyjnych potraw oraz rozmowy na temat europejskich staży uczniów nauczycieli i zaproszonych gości.